October 29, 2009 - 16:05 AMT
State Polytechnic University of Armenia celebrates its 75th anniversary. Students' council of the university has already acted for 15 years and prepares a variety of activities to be held before November 17.
As part of commemorative events a new debate club to be opened, a club for English-speaking people, an exhibition of stones, photo exhibitions, as well as selection of best lecturers, dance show, chess tournaments, screening of films devoted to the activities of the university and a charity concert.