November 17, 2009 - 18:33 AMT
Journalist of Turkish Akçam newspaper Nagehan Alçı was declared as persona non-grata by Azerbaijan, Azerbaijani MFA Official Representative Elhan Polukhov said.
According to him, those who visit Nagorno Karabakh without obtaining Azerbaijan's consent are included in "persona non grata" list regardless professional activity. "That applies to both journalists and public organization representatives," Polukhov said.
As reported by Azerbaijani General Consulate in Istanbul, Akçam editorial office said the journalist carried out a private visit to Karabakh by their recommendation. According to Azeri official, the issue of cooperating with newspaper would be reviewed, Trend News reports.