November 30, 2009 - 18:14 AMT
We can observe tangible progress in Karabakh settlement talks in case bilateral meetings continue, Secretary of Republican faction Edward Sharmazanov finds. "Today's meeting between Armenian and Azeri Foreign Ministers is a fair example of that," he told today a news conference in Yerevan.
Touching on Azeri senior officials' bellicose statements made before and after the Munich meeting, he said they were intended for domestic consumption, and were aimed at exerting pressure upon OSCE MG, Turkey and partially Armenia. "We must realize that this is not the first time Azeri side is making such statements. Tougher statements made previously by ex-Presidents Mutablibov and Elchibey resulted in the creation of an independent Nagorno Karabakh Republic," RPA faction secretary stressed.
At that, he noted that NKR President Bako Sahakyan's speech transmitted by Euronews on Sunday, November 29, was accompanied by a subtitle reading "President of Nagorno Karabakh Republic".