December 3, 2009 - 14:50 AMT
In accordance with the previously achieved agreement with the NKR authorities, the OSCE mission conducted Thursday а regular monitoring of the line of contact between Nagorno Karabakh and Azerbaijani Armed Forces northward of Talish settlement of Martakert region, NKR.
From the positions of the NKR Defense Army the monitoring was conducted by Field Assistants of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Peter Kee (Great Britain), Irzhi Aberle (the Czech Republic) and Vladimir Chuntulov(Bulgaria), accompanied by representatives of the NKR Ministries of Defense and Foreign Affairs.
The monitoring passed in accordance with the schedule. No violation of the ceasefire was registered, NKR MFA press service reported.