Haykakan Zhamanak Editor-in-Chief Nikol Pashinyan’s claim on declaring elections in the 10th constituency invalid will be considered by Armenia’s Constitutional Court (RA CC) on March 5, RA CC Spokesman Hovhannes Papikyan told PanARMENIAN.Net.
On January 21, Pashinyan’s authorized representative submitted to Constructional Court documents on appealing the election results.
According to RA Central Election Commission (CEC), winner in January 10 parliamentary elections in Yerevan’s 10th constituency was Ara Simonyan who garnered 7622 votes.
The other candidates – Davit Hakobyan (leader of Marxist Party) and Editor-in-Chief of opposition-run newspaper Haykakan Zhamanak Nikol Pashinyan (currently under arrest) received 299 and 5023 votes respectively.
The first instance court of Kentron and Nork Marash districts has found Pashinyan guilty of crimes prescribed by Article 225.1 of RA Criminal Code (organization of disorders) and sentenced him to 7 years in prison.