February 17, 2010 - 18:12 AMT
The two-day visit of the Catholicos of All Armenians Garegin II in Jerusalem was completed. Garegin II took part in the event dedicated to 91-th birthday and 20-th anniversary of enthronement of Armenian Patriarch of Jerusalem Archbishop Torgom Manoogian and handed him the Order of Saint Mesrop Mashtots. The President of Armenia Serzh Sargsyan awarded Archbishop for his years of dedicated and fruitful service to the Armenian people.
According to the Office of Mother See of Holy Etchmiadzin, a meeting of the Spiritual Board was held chaired by the Catholicos of All Armenians Garegin II held. During the meeting participants discussed issues of maintaining the property of the Armenian Church in Jerusalem, as well as other problems of the Armenian Patriarchate of Jerusalem.
Catholicos of All Armenians Garegin II and representatives of the Armenian clergy made a pilgrimage to Holy Sepulcher.