February 28, 2010 - 18:46 AMT
In 2009, Congressman Michael McMahon became a member of the Subcommittee on Europe in the House Foreign Affairs Committee. On May 10, 2009, Congressman McMahon joined the Turkish Caucus. He joined the Hellenic Caucus pledging support for Cyprus and the Patriarchate. To the dismay of Armenian Americans and Greek Americans, he took the Turkish side to deny the Armenian Genocide. He took the Azeri Turkish side to condemn the freedom of Armenian Nagorno-Karabakh from Azerbaijan Turkish persecution. How trustworthy is this man to Greek Americans when he supports the Turkish side’s denial of the Armenian Genocide which means he probably denies the Genocide of Greeks and Assyrians of Asia Minor, 1915-1923.
Congressman McMahon pledged not to vote ‘Yes’ for the Armenian Genocide Resolution in an upcoming March 4, 2010 vote in the House Foreign Affairs Committee.
Turkish Lobby is using Michael McMahon, after Robert Wexler’s resignation from Congress on Jan 10, 2010, to be the next strong Turkey supporter in the House Foreign Affairs Subcommittee on Europe. Wexler was Co-chair of the Turkish Caucus and Chair of the Subcommittee on Europe. McMahon like Wexler occupied congressional districts where huge Greek American communities resided. Regardless, they keep to their strong support for Turkey. Democrat Michael McMahon is the only strong Turkey supporter in the Subcommittee on Europe along with Democrat David Scott (he voted against Armenian Genocide Resolution), The Cyprus Action Network of America reported.
McMahon represents New York’s 13th Congressional District which includes Staten Island, Bay Ridge, Bensonhurst, Dyker Heights and neighborhoods in Brooklyn.