March 1, 2010 - 20:42 AMT
Armenian Alpine Skiing Championship for athletes with physical disabilities was held in Tsaghkadzor, on March 3. The championship was organized by Armenia’s Sport Federation for disabled people. 13 alpine skiers participated in it. They overcame 1200 m distance in giant slalom.
Samvel Rostomyan, President of Armenia’s Sport Federation for Disabled People, told a PanARMENIAN.Net reporter that, starting from February 8, alpine skiers with physical disabilities are having team practice sessions in Tsaghkadzor. “We want the people with physical disabilities to get involved in sports, too, and to achieve good results both in Armenia and abroad. The championship will help our young skiers to gain experience,” he said.
The Championship participants split in two groups: athletes with visual disabilities and people with physical disabilities. Vladimir Grigoryan won in the group with visual disabilities, and Gevork Shahverdyan became the winner in the second group.
''Current participants are very young, and it’s quite possible that by 2014 Winter Paralympic Games they’ll be able to represent Armenia,” he said.