April 16, 2010 - 15:55 AMT
Armenia’s Ambassador to Argentine and Uruguay Vladimir Karmirshalyan, who is on a working visit to Montevideo, met with Uruguayan Vice-President and Chairman of the National Congress Danilo Astori on April 14. During the meeting, Amb. Karmirshalyan presented the current situation of the Armenian-Uruguayan relations and confirmed the Armenian authorities’ intention to boost them.
At the same time, the Ambassador noted that he arrived in Uruguay to take part in the events dedicated to the 95th anniversary of the Armenian Genocide. Mr. Karmirshalyan also expressed gratitude to the Uruguayan Vice-President for the first-ever official recognition of the Armenian Genocide by Uruguay.
For his part, Mr. Astori said that the Armenian community of Uruguay is a part of the country’s society. “They are good Uruguayans, as well as they are good Armenians, who remain committed to their culture, traditions and language,” the Vice-President noted, adding that Armenians of Uruguay actively contribute to the country’s development.
They also discussed the Armenian-Uruguayan inter-parliamentary relations. Specifically, Mr. Astori promised to deal personally with the establishment of an Armenian-Uruguayan parliamentary group in the Uruguayan parliament. The parties also paid attention to boosting cooperation between the two countries’ parliaments.
Mr. Astori noted that he will be delighted to receive his Armenian counterpart in Montevideo, as well as will visit Armenia at the first opportunity, the press service of the RA Foreign Ministry reported.