April 22, 2010 - 17:21 AMT
Development Director of Ameriabank CJSC Tigran Jrbashyan reported that the total net income of Ameriabank and Cascade Bank totaled AMD 654mln during the first quarter of 2010. “Ameriabank is the leader of the Armenian banking sector by the rate of income growth,” he said.
Mr. Jrbashyan also noted that the total capital of Ameriabank makes 22.3bln as of March 31, 2010, while the joint capital with Cascade Bank amounts to 30bln, and the banks are the second in Armenia’s banking system by this joint figure. The Development Director added that the capital is continuously growing, taking into consideration also the two banks’ income.
Summarizing the results of the first quarter of 2010, Jrbashyan said that Ameriabank secured 136% annual increase of assets, bringing them to 110.5bln that is the sixth figure among Armenia’s commercial banks. At the same time, the bank’s liabilities amounted to 88.2bln, while the joint liabilities of Ameriabank and Cascade Bank totaled 99bln. “We expect the rates of this figure growth to continue, considering some trends related to rehabilitation of the country’s economy,” Jrbashyan added.
The credit portfolio of Ameriabank exceeded 60bln. The total credit placements of the bank make 71.9bln. Meanwhile, the bank is among leaders of the Armenian banking system by the growth rate of its credit portfolio. The share of inoperative credits totaled 0.26% during the first quarter, while the average index at the crediting market makes 5-7%.
Besides, Jrbashyan reported that, due to Ameriabank’s cooperation with international financial institutions, the bank manages to successfully implement the programs planned in the energy field and business crediting.