May 3, 2010 - 14:49 AMT
Armenia's State Committee of Revenues continuously records overfulfilment of the planned indices. The press service of the Committee reported that the tax and customs payments to Armenia's state budget totaled AMD 218,106 billion in January-April 2010, exceeding the planned indices by 22,071 billion.
The indices in January-April of 2010 exceeded those of the same period of last year by 37.534 billion. Meanwhile, the indices of this year are overfulfilled by around 11.2 billion, as compared with the same period of 2008.
Overfulfilment was recorded also in social payments. Specifically, AMD 35.8 billion was collected in January-April 2010 that is 5 billion higher than the scheduled index. The collected social payments during the four months of 2010 exceeded those of the same period of last year by 6 billion.