Political scientist Sergei Minasyan said that the resumption of hostilities in Karabakh will be fatal for British Petroleum (BP).
“The catastrophe in Gulf of Mexico has resulted in huge losses. And if Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline’s operation is terminated, BP will be on the verge of bankruptcy. AIOC (Azerbaijani International Operating Company) shareholders, including BP, are the main lobbyists aiming to prevent hostilities in Karabakh. Baku is well aware of this situation, thus, Ilham Aliyev’s statements are mere words,” Minasyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
Azerbaijan International Operating Company (AIOC), consisting of British Petroleum, Unocal, Exxon, Mobil, Statoil, TPAO, Delta –Hess and INPEX, was established on September 20, 1994.
Due to an explosion at BP’s Deepwater Horizon oil platform, 20 people out of total 126 employees working at the drilling platform at the explosion moment are missing. According to preliminary data, 5000 barrels of oil are discharged to Gulf of Mexico per year. Currently, the oil spill has reached the coast of Louisiana and approaches Florida and Alabama’s coasts.