June 11, 2010 - 17:27 AMT
USD 63,283,220 was bought at an average price of AMD 375.58 /USD 1 and USD 55,905,919 sold at an average price of AMD 377.70 /USD 1 at the Armenian foreign currency market from June 7 to 11.
Deals amounting to USD 17,817,000 at an average price of AMD 374.29 /USD 1 were concluded at NASDAQ OMX Armenia during the reporting period.
Meanwhile, deals amounting to USD 752,667 at an average price of 376.44/USD 1 were made at the interbank market.
On May 31-June 6, AMD loans granted by banks totaled 17.6 billion. USD loans amounted to 52 million, the press service of the RA Central Bank reported.