Armenia is not a small country. There is not only this small piece of land here in the region, but a hundred other Armenias all over the world – everywhere, Armenians live, their communities have created small Armenias which create a unity all over the world, RA Foreign Minister Edward Nalbandian said.
“There were things to worry during our history. We strive for stability and security in our region, but it doesn’t depend only on us. We are trying to have normal relations with all our neighbors and that’s why we initiated the process of normalization with Turkey. We have good relations with Iran, we have good relations with Georgia and we are trying to settle the conflict between Naghorno Karabakh and Azerbaijan to have normal relations with Azerbaijan as well,” he told Profil Austrian journal.
“We are following the developments of Iran’s nuclear program attentively. We hope that Iran and the international community will come to a solution with joint efforts,” the Minister said.