July 31, 2010 - 17:44 AMT
On July 30, Diaspora Armenian teachers visiting Armenia within the framework of the 2010 teacher training program paid a visit to the RA Ministry of Diaspora.
The teacher training program started in 2000 and is expanding its geography every year. This year there are 83 teachers from 16 countries and, compared to last year, there are more countries and new regions.
RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan welcomed the teachers, presenting the main principles of Armenia’s state policy on the Armenia-Diaspora partnership, as well as addressed the Ministry’s steps toward preservation of the Armenian identity, the consolidation of the potential of all Armenians and repatriation. The Minister emphasized the importance of preparation and training for teachers in Diaspora Armenian communities and stressed the need for active cooperation with the youth, RA Diaspora Ministry press service reported.