September 3, 2010 - 13:36 AMT
“As co-chairs of the Congressional Caucus on Armenian Issues, we are writing to congratulate you and the people of the Nagorno Karabakh Republic (Artsakh) on the 19th anniversary of Independence. This historic day represents an important milestone in Artsakh's struggle for freedom. On September 2, 1991 the people of Artsakh declared their intention to build a free and democratic state, and have since achieved admirable progress in this mission.
For the past 19 years, Artsakh has firmly demonstrated its commitment to democratic values and has proven to be a reliable partner to the international community. We strongly commend your meaningful contribution to regional stability and remain committed to supporting the restoration of Artsakh's economy, strengthening its democracy, and promoting continued development and prosperity of your Republic.
We will continue to join you in the call for formal recognition of Artsakh's independence and look forward to the day when your Republic assumes its rightful place in the community of nations.”