September 16, 2010 - 17:29 AMT
Representative of Yerevan Brandy Company (YBC) Emma Zakoyan said that Ararat mountain image will be removed from the YBC logotype.
According to her, Ararat mountain will be substituted on the logotype by secular bird, the “symbol of art and Armenian people’s revival,” Yerkramas quoted Zakoyan as saying.
Earlier, Ararat mountain image was removed from the logotype of Football Federation of Armenia. The Federation presented its new logotype with Armenia’s national emblem, ball and Federation’s abbreviation on the threshold of the September 6, 2009, World Cup qualifier between Armenia and Turkey.