October 4, 2010 - 09:58 AMT
"However, our European friends should make a decision," Bagis said in a message he released on the fifth anniversary of Turkey-EU negotiations.
Bagis said EU opened 13 of 33 chapters to negotiations with Turkey, and 17 chapters were blocked due to political reasons.
"We will not give up our will and determination even though our technical negotiation process is being tried to be hampered with political intrigues, which any of the other candidate states have not faced," Bagis said.
Bagis said Turkey was telling its European interlocutors at every platform that Turkey's patience was being tested and Turkey's final goal was full membership, The Anatolia News Agency reported.
Bagis also said Turkey was not a country that could be kept waiting at doors, echoing Prime Minister Recep Tayyip Erdogan.