November 25, 2010 - 15:10 AMT
Head of the Department of Internal Financial Control and Methodology of Government Procurement at the RA Ministry of Finance, Karen Brutyan said that the final decision on Armenia’s joining the WTO Agreement on Government Procurement will be made on December 7, 2010.
“Discussions on the matter are finished and the final decision will be adopted,” Brutyan told a press conference on November 25.
To reorganize the system of government procurement, the RA Ministry of Finance has drafted a new bill on Government Procurement and submitted it to the RA National Assembly. The bill, due to its urgency, will be adopted until the end of 2010.
Brutyan noted that Armenian companies will be provided with the opportunity to participate in international competitions on equal terms along with 45 member states of the Agreement.