On November 26, President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan left Los Angeles for Paris, where he met with member of Hayastan All-Armenian Fund's Board of Trustees, director of the Fund’s branch in France, Petros Terzian.
President Sahakyan thanked the branch for organizing the 2010 phoneton in Europe. Issues related to implementation of different projects in our republic were in the focus of the meeting.
The next day Artsakh President took part in the annual meeting of the Union of Armenian Doctors of France.
Armenia’s Ambassador in France Vigen Chitechian and head of the Central information department of the Artsakh Republic President’s Office Davit Babayan also attended the meetings.
On November 28, President Sahakyan attended a Sunday mass serviced by Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians His Holiness Karekin II at Paris St. John the Baptist cathedral, reported the Central Information Department of the Office of the Artsakh Republic President.