During the January 20 sitting, the Armenian government set a procedure of technical requirements of foodstuff safety.
Armenian Minister of Agriculture Sergo Karapetyan noted that special requirements are set for fish products, what will bring them closer to international norms, allowing their access to global markets.
“Great opportunities have been formed in the field of fish production. Considerable growth was recorded in fresh fish production in 2010. In 2011 we need to maintain these paces, as well as stimulate export,” said Prime Minister Tigran Sargsyan.
Total output rate for fishing and agriculture production fell by 14.4% in January-November 2010 against 2009 results to comprise AMD 536.5bln.
41.6% slump in agricultural and fish production was observed in November 2010 in Armenia compared with October - drop in agriculture amounted to 42.2%, while fish production grew by 28.9%.
In January–November 2010, fish production amounted to AMD 8954.7mln that is 5.9% less compared to the same period in 2009.