February 14, 2011 - 18:18 AMT
President Mahmoud Ahmadinejad and his Turkish counterpart President Abdullah Gul agreed on February 14 to increase Tehran-Ankara bilateral trade exchanges to $30bln a year from the current amount of $10bln.
The two Presidents made the announcement during their joint press conference in Tehran.
Referring to the growing relations between the two nations, President Ahmadinejad termed Iran-Turkey relations as profound, durable and brotherly.
“Bilateral trade exchanges exceeded $10bln last year and now we are determined to bolster the amount to $30bln through all-out cooperation,” the President noted.
President Gul, heading a high-ranking delegation, arrived in Tehran on February 14 on a four-day visit at the invitation of his Iranian counterpart.
The Turkish president received an official welcome from his Iranian counterpart this morning, IRNA reported.