Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan said that the Karabakh conflict is in the focus of attention of the European Union and European Parliament.
“Azerbaijani lobbyists try to convince EP members that currently it is impossible to bring negotiations on Karabakh within the framework of the OSCE Minsk Group to an end and it is necessary to consider other formats,” Sargsyan said in the Armenian parliament.
“Besides, there are attempts to shape public opinion that Azerbaijan has legal grounds for a military resolution of the conflict,” concluded Sargsyan.