2,906.4thous. liters of brandy were produced in Armenia in January-March 2011, what is 5.8% higher compared to the same period in 2010.
According to the RA National Statistical Service, production of vodka dropped by 28.9% to total 944.5thous. liters during the reported period.
873.3thous. liters of wine were produced in January-March 2011 against 961.4thous. liters in 2010 (9.2% drop). 1,595.9thous. liters of beer were produced in January-March 2011 against 1,852.9thous. liters during the same period in 2010 (13.9% drop). 10.5% drop was recorded in sparkling wine production to reach 48.4thous. liters in 2011.