FIFA President Joseph Blatter plans to follow the example of the International Olympic Committee and have future football World Cup hosts picked by the FIFA Congress if he is re-elected president of the ruling body.
In an interview with Germany's Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) daily, Blatter also pledged a council of the wise to restore FIFA credibility, and to make his salary public.
Blatter, 75, became FIFA boss in 1998 and is seeking a fourth term in office at the FIFA Congress in Zurich on June 1.
FIFA came under fire in recent months over corruption allegations directed at executive committee members. The choice of Russia (2018) and Qatar (2022) to host World Cups also raised eyebrows.
Host nations have so far been elected by the 24-strong executive body, but Blatter told the FAZ that future elections could be made by the full FIFA congress, just as the IOC Session elects Olympic hosts after a final list of candidates is picked by the executive board.
“I have this project on my mind. I would like to take over the example of the IOC to avoid what has happened now. The executive gets 10 or 12 candidates, takes a look at them, recommends the best and lets the general assembly elect,” said Blatter.
Blatter said he also plans to present a new body to the congress delegates “which in a sense of corporate governance and compliance is to restore credibility. “A council of the wise, but with a little more power,” he said.
The Swiss Blatter said that he was also ready for more transparency and publish the salaries of FIFA top officials, demanded by many for years, monstersandcritics.com reported.