May 10, 2011 - 15:25 AMT
As part of his three-day visit to the United Arab Emirates (UAE), Armenian Deputy Prime Minister, Minister of Territorial Administration Armen Gevorgyan met with His Excellency Sultan Bin Saeed Al Mansoori, the UAE Minister of Economy.
Development of the bilateral trade and economic ties was the focus of the meeting. Saeed Al Mansoori noted that the UAE is interested in boosting relations with the South Caucasian countries, including Armenia. He pointed to tourism, water and food production as priority programs for cooperation.
Gevorgyan also attached importance to the bilateral relations development, expressing hope that the first investment forum held in Dubai will contribute to establishment of new ties.