May 11, 2011 - 15:20 AMT
Multinational Georgia Public Movement (MGPM) has launched a poll among 42 leaders of the communities and ethnic minorities to create Intolerance Rating. The initiative was launched in the framework of a MGPM program for a struggle against the “language of hatred.”
Intolerance Rating aims at discovering the most intolerant printed and web media, TV channel, politician and public figure in order to promote struggle against intolerance, xenophobia and racism.
Candidatures for the positions in the ratings have been selected on the basis of the recent cases of hate speech.
According to poll results, the newspaper Asaval Dasavali and Georgia Online were announced as the most intolerant print and web media; Rustavi-2 was named the most intolerant TV channel; Georgian People's Front leader Nodar Natadze – the most intolerant politician, Manana Archvadze-Gamsakhurdia , the widow of the first Georgian President Zviad Gamsakhurdia – the most intolerant public figure.
In future the movement plans to widen scope of the ratings and include surveys among NGO leaders, public figures, journalists, and representatives of the international organizations, students and public.