June 2, 2011 - 16:38 AMT
The Social.com domain will be auctioned off on June 8 at DOMAINfest Barcelona with an opening bid of $5 million, TechCrunch reported.
The original owner Scott Carter who first registered the domain back in January, 1995. Back then, he had to pay $100 a year to Network Solutions and all the paperwork had to go through the mail.
Depending on how high the bidding goes, Social.com could very well end up being one of the most expensive domain sales of all time. The current record-holder is Sex.com, which sold for $13 million in April. Bidding for Sex.com started at $1 million.
Back in 1995, Scott Carter wanted it for a dating site. He ended up using it for a discussion forum called The Social Cafe, which was named a “Cool Site Of The Day on June 22, 1995.
Carter put the domain up for sale in 1997 for $50,000, but had no takers for two years. He tried using the site to promote different businesses, including a social networking directory from 2007 to 2009 and most recently his Twitter tool BigTweet. “I never did quite come up with the right way to develop Social.com,” he said.