Apple is preparing for the launch of the next version of its desktop operating system, Mac OS X 10.7 Lion, as well as a refreshed MacBook Air on Wednesday, July 19, AppleInsider reports.
The new MacBook Air, according to rumors, is expected to come with a 128 GB SSD, 4 GB of RAM, a backlit keyboard and Lion as the operating system.
During this year’s WWDC (Apple Worldwide Developers Conference) keynote Apple announced that Lion is coming this July, without specifying a date. Instead of making the new OS available in physical stores, Apple opted to distribute it only via its Mac App Store.