With Nokia 700, Nokia 701 and Nokia 600 smartphones coming to counters in the third quarter of 2011, their availability in the Armenian market is not known yet.
As the sales director at Nokia Official Representation in Armenia, Vazgen Bakhshetsyan, told a PanARMENIAN.Net reporter, the smartphones might be delivered to Armenia by the end of the year.
Nokia 700 is the smallest smartphone of Nokia, it weights 96grams at 110 x 50.7 x 9.7 mm. It has a 1Ghz processor, 3.2 inch screen, ClearBlack display, 2GB of internal memory (with the option of using a 32GB), HD video capture and 5MP full focus camera with LED flash. The Nokia 700 is also Nokia's most eco-friendly smartphone.
The Nokia 701 is a sleek, slim smartphone incorporating the world's brightest ever mobile phone display, based on a 3.5 inch ClearBlack display. Based on the popular Nokia C7 design, the Nokia 701 has a 1GHz processor, 8MP full focus camera with dual LED flash and 2 X digital zoom, 2nd front-facing camera and HD video capture. It comes with 8GB internal memory and the possibility to increase to 40GB.
The Nokia 600 smartphone is Nokia’s loudest smartphone. It has built-in FM radio antenna for listening without headphones and FM transmitter that makes it possible to broadcast music from phone to any FM radio. It has 60 hours of music playback time. Nokia 600 comes with a 1 GHz processor; 5MP full focus camera with LED flash and HD video capture, and 2GB of internal memory with ability to increase to 34GB.
NFC capabilities allow to pair with NFC-enabled mobile accessories such as speakers or Bluetooth headphones and headsets.