Secretary of the National Security Council Artur Baghdasayran met with CSTO Deputy Secretary General Valery Semerikov.
Discussion of current issues related to Armenia- CSTO ties, preparation for the Rapid Reaction Force of the Collective Security Treaty Organization (CSTO RRF) exercises was on meeting agenda, NSC press service reported.
On November 25-26, CSTO Secretary General Nikolay Bordyuzha will visit Armenia to discuss issues related to the preparation for the sittings of the CSTO Collective Security Council, CSTO Committee of National Security Council Secretaries, Defense and Foreign Ministers’ Councils.
Bordyuzha will meet President of Armenia Serzh Sargsyan, Artur Baghdasayran and Defense Minister Seyran Ohanyan.