November 25, 2011 - 09:30 AMT
The previous military-appointed civilian cabinet resigned earlier this week in the wake of violent protests in Cairo and other cities. The military council has said parliamentary elections will begin across Egypt next week as scheduled.
Clashes near Cairo's Tahrir Square have subsided but activists are calling for renewed protests on Friday, November 25. Large numbers of demonstrators are spending the night in the square ahead of a mass rally after Friday prayers.
The Supreme Council of the Armed Forces (Scaf) is overseeing a transition to civilian rule following the ousting of President Hosni Mubarak in February. Despite promises by the council to speed up the process, many Egyptians fear the military intends to cling to power.
Mr Ganzouri headed Egypt's government from 1996 to 1999 under Mr Mubarak.
State newspaper al-Ahram said on its website that Ganzouri had agreed in principle to lead a national salvation government after meeting Field Marshal Mohamed Hussein Tantawi, head of the military council.
Ganzouri, who has distanced himself from Mubarak's regime, has been suggested as a possible presidential candidate, BBC reports.