The Federal Russian Air Transport Agency (Rosaviatsia) resumed servicing aircrafts of national airline of Armenia Armavia, allowing the company’s flights to Russia before March 20, 2012, the Russian agency’s official press release says.
Rosaviatsia noted that the agency received a letter of guaranteed dated March 6 from Armavia, with the latter pledging to repay part of the debt for last December at the amount of USD 178 thous. by March 20, 2012. The agency noted that servicing Armavia aircrafts was suspended following reiterated warnings of the company regarding the “necessity to pay for air navigation services of its aircrafts in Russian airspace,” Lenta.ru reports.
Armavia Air Company declared strike today, March 6, spokesperson for the national carrier said.
“The strike is caused by the new pricing policy of Yerevan Zvartnots airport which raised the service rates,” Nana Avetisova told a PanARMENIAN.Net reporter.
Avetisova said all flights are cancelled until price review. Armenia International Airports CJSC already responded to the strike negatively assessing Armavia's “improper speculations and groundless and false comments”.
“Armavia Company cancelled flights from Yerevan to Moscow and Rostov at 6:45 am on March 6 informing the passengers that the flights are cancelled due to high prices specified by the airport. In this regard, we inform that unlike other air companies, Armavia enjoys privileges of our special rates as a national Armenian air carrier. Furthermore, according to a telegram received by Rosaviatsia, Armavia was banned from operating flights to Russia and enter Russia air space due to accumulated debts of the company. Apparently, Armavia considers not only Armenian but also Russian tariffs to be too high for the company,” the statement said.