March 20, 2012 - 21:37 AMT
At the concert dedicated to Orinats Yerkir’s 15th anniversary, the coalition party leader Artur Baghdasaryan announced the political team participating in parliamentary race.
Orinats Yerkir’s parliamentary group leader Heghine Bisharyan and Minister of Emergency Situations Armen Yeritsyan were introduced as 2nd and 3rd in the candidates list, among other nominees, including the ex-spokesman of Defense Minister David Karapetyan.
“With 160 000 members affiliated with our party, Orinats Yerkir is committed to solving the issues of our people, as well as raising awareness of existing problems,” Baghdasaryan said.
The party leader also stressed the establishment of the rule of law in Armenia as the main goal of Orinats Yerkir.
Armenian President Serzh Sargsyan welcomed those present at the concert, with congratulatory letter by European People’s Party president Wilfried Martens cited.