1 նոյեմբերի 2013 - 13:56 AMT
ՄԱԿ ու ԱՊԼ հատուկ դեսպանորդ Լահդար Բրահիմին հայտարարել է, որ Ժնև-2» խորհրդաժողովի անցկացումը հնարավոր է միայն սիրիական ընդդիմության մասնակցությամբ:
«Եթե ընդդիմությունը չմասնակցի, Ժնևի խորհրդաժողովը չի կայանա»,-հայտարարել է Բրահիմին Դամասկոսում, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Ավելի վաղ Սիրիայի ընդդիմադիրները հայտարարեցին, որ չեն մասնակցելու խորհրդաժողովին: Ակնկալվում է, որ վերջնական որոշումը կկայացվի նոյեմբերի 9-ին Ստամբուլում, որտեղ գտնվում է նրանց կենտրոնակայանը:
Մերձավորարևելյան շրջագայության ընթացքում Բրահիմին Սիրիայից բացի կայցելի Հորդանան, Իրաք, Եգիպտոս, Քուվեյթ, Օման ու Թուրքիա:
Ժնևի խորհրդաժողովը գումարվում է Ռուսաստանի ու ԱՄՆ նախաձեռնությամբ, հստակ ամսաթիվը որոշված չէ: Բրահիմին նոյեմբերի 5-ին եռակողմ հանդիպում կկազմակերպի ՌԴ և ԱՄՆ բարձրաստիճան դիվանագետների մասնակցությամբ: Նույն օրը նա կհանդիպի ՄԱԿ ԱԽ անդամ մյուս երկրների՝ Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Չինաստանի ներկայացուցիչների հետ: