Ավստրալիայի ԱԳ նախարար Ջուլի Բիշոփը հայտարարել է, որ Սիրիայում և Իրաքում գործող «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը ջանքեր է գործադրում ռադիոլոգիական զենք ստեղծելու համար:
Իրաքի և Սիրիայի գրավյալ քաղաքներում գրոհայինները ռադիոակտիվ նյութեր են հավաքում բուժհաստատություններում և գիտական կենտրոններում, ուստի «մտավախություն կա, որ նրանք մտադիր են մեծ «կեղտոտ ռումբ» սարքել», մեջբերել է ԱԳ նախարարին Australian թերթը:
Նախորդ շաբաթվա վերջում Բիշոփը նաև հայտնեց քիմիական զենք ստանալու «Իսլամական պետության» փորձերի մասին: Նույն նպատակով ծայրահեղականները «հավաքագրում են հմուտ գիտնականների և մասնագետների, այդ թվում արևմտյան երկրներից»: Ըստ Ավստրալիայի ԱԳՆ ղեկավարի տվյալների, ԻՊ գրոհայիններն «արդեն քլոր են կիրառել Իրաքում հարձակողական գործողությունների ժամանակ», հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ավստրալիայի ԱԳՆ ղեկավարը նաև ասել էր, որ «ԻՊ նման ահաբեկչական խմբավորումների աճը ամենալուրջ սպառնալիքներից է աշխարհի անվտանգությանը»: «Հաստատված կարգը խախտելու իրենց խենթ մղումներով նրանք պատրաստ են ցանկացած միջոցների դիմել, այդ թվում նաև քիմիական զենք օգտագործել»,-հավելել էր Բիշոփը: Դեկտեմբերի կեսին Սիրիայի կառավարությունը հայտնեց Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպությանը, որ «Իսլամական պետության» գրոհայինները գրավել են քլոր պարունակող նյութերի համար նախատեսված արդյունաբերական օբյեկտները: