13 սեպտեմբերի 2016 - 14:29 AMT
Թուրքիայի արդարադատության նախարարությունն ԱՄՆ իշխանություններին հարցում է ուղարկել իսլամիստ քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի ժամանակովր կալանավորման մասին, հայտնում է Anadolu Ajansı-ն:
Ըստ տվյալների, արդարադատության նախարարությունը պահանջում է արտահանձնել Գյուլենին, քանի որ նա «կարգադրել է հեղաշրջման փորձ անել և ղեկավարել է» այն:
«Այդպիսով, նախարարությունն առաջին հարցումն է հղել ԱՄՆ-ին ժամանակավոր կալանավորման մասին»,-նշում է գործակալությունը:
Հարցման նախապատրաստման մասին հայտնի դարձավ դեռ օգոստոսի 13-ին, երբ Ստամբուլի գլխավոր դատախազությունը ստորագրեց ԱՄՆ իշխանություններին հասցեագրված համապատասխան փաստաթուղթը և ըստ գործող կարգի փոխանցել է այն համաձայնեցման և ԱՄՆ ուղարկելու համար:
Ժամանակավոր կալանավորումն ընդունված խափանման միջոց է աշխարհում, որը կարող է պահանջել արտահանձնման նախաձեռնող երկիրը մինչ փաստացի հարցումն ու ձևականությունների կարգավորումը: Թուրքիան պահանջել է խափանման այդ միջոցը երկկողմ համաձայնությունների հիման վրա: