ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի որդին՝ Էրիկը, հայտնել է, որ իր քրոջ՝ Իվանկայի, արձագանքը սիրիական Իդլիբում քիմիական գրոհի մասին հաղորդագրություններին ազդել է ԱՄՆ ղեկավարության Սիրիային հրթիռային հարված հասցնելու որոշման վրա:
Ըստ Էրիկ Թրամփի, Իվանկան «շատ էր վշտացած և վրդովված քիմիական գրոհի դաժանությամբ»:
«Իվանկան 3 երեխաների մայր է, և նա ազդեցություն ունի: Վստահ եմ, որ նա ասել է. «Լսիր, սա սարսափելի է»: Այդպիսի պահերին հայրս գործի է անցնում», -հավելել է նա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ հաղորդագրություններ հայտնվեցին, որ Թրամփի դստեր՝ Իվանկայի, արձագանքը Սիրիայում քիմիական զենքի օգտագործմանն ազդել է այդ երկիրը հրթիռակոծելու Թրամփի որոշման վրա: Հարվածից հետո Իվանկան գրել է, որ հպարտանում է հոր որոշմամբ:
Ավելի վաղ քիմզենքի ենթադրյալ կիրառման մասին տեսանյութը հրապարակվել էր «Սպիտակ սաղավարտներ» կազմակերպության կայքում:
Էրիկ Թրամփը հավելել է, որ «հայրը ամեն ինչ կշռադատել է, նա պրակտիկ մարդ է, բայց ոչ իմպուլսիվ»,-ասել է Էրիկ Թրամփն ԱՄՆ նախագահի մասին: Ինքը Էրիկն ասել է քիմգրոհի մասին. «Դա ահավոր էր: Ես ուրախ եմ, որ նախագահն այդպես պատասխանեց»,-ասել է նա: