10 նոյեմբերի 2009 - 17:28 AMT
«Այս տարի առաջին անգամ պետբյուջեից միջոցներ կհատկացվեն «Freie Universitat Berlin» բեռլինյան համալսարանի հնդեվրոպական եւ համեմատական լեզվաբանության ամբիոնին կից հայագիտության բաժինը պահպանելու համար»,- նոյեմբերի 10-ին կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է Հայաստանի կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը:
Նրա խոսքով, այդ բաժինը եվրոպական երկրներում հայագիտության ամենակարեւոր եւ խոշոր կենտրոններից մեկն էր եւ փակման եզրին էր հայտնվել:
«Մենք հնարավորություն ունեինք, բյուջեից գումար հատկացնելով, փրկել եւ պահպանել հայագիտության կենտրոնը «Freie Universitat Berlin»-ում, որը Եվրոպայի լավագույն համալսարաններից մեկն է»,- նշել է Աշոտյանը:
Ինչպես հաղորդել է այդ բաժնի ղեկավար Ժիրայր Քոչարյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում, «Հայագիտության ամբիոնի փակման մասին փաստաթուղթն արդեն պատրաստ էր եւ ինձ էր հանձնվել «Freie Universitat Berlin» բեռլինյան համալսարանի հնդեվրոպական եւ համեմատական լեզվաբանության ամբիոնի վարիչի անունից»: Նրա խոսքով, ամեն տարի բաժնի գործունեության համար անհրաժեշտ է 48 հազ. եվրո, գումարի կեսը` 24 հազ. եվրոն, պատրաստ է ապահովել «Freie Universitat Berlin»-ը: