The Lemkin Institute for Genocide Prevention has responded to Azerbaijani President Ilham Aliyev's remarks at the COP29 UN climate summit in Baku, blasting its participants for their silence over the genocide against the indigenous Armenian population of Nagorno-Karabakh (Artsakh) in 2023.
In his COP29 speech, Aliyev complained about Western "fake news media" and bragged about the ethnic cleansing of Artsakh.
"'Restoring' Azerbaijani sovereignty over an ancient indigenous Armenian territory through genocide is NOT justice under international law. It’s not even LEGAL under international law,"the Lemkin Institute posted on X.
"Azerbaijan did not act alone—without Israeli military aid and the complicity and blessing of the US State Department, this would not have been possible. To those still sitting at COP29, shame on you for your silence,"the organization added.