18 ապրիլի 2012 - 21:27 AMT
Ռուսաստանը չի կարողանա հանդուրժողաբար վերաբերվել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերսկսմանը: Այդ մասին Երևանում Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակին նվիրված քննարկումների ժամանակ հայտնել է Ռուսական դիվանագետների ասոցիացիայի նախագահի առաջին տեղակալ, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ (1992-1996) Վլադիմիր Կազիմիրովը:
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերսկսման հարցը մի շարք բացասական պահեր է պարունակում և միանգամայն ցավոտ է մեզ համար»,- ասել է Կազիմիրովը:
Խոսելով հնարավոր հակամարտությունում ռուսական կողմի դիրքորոշման մասին` դիվանագետը սեփական կարծիք է հայտնել` մատնանշելով այնպիսի կազմակերպության գոյությունը, ինչպիսին է ՀԱՊԿ-ն: «Այնպես որ այստեղ ամեն ինչ այդքան հեշտ չէ»,- նշել է նա:
Մասնավորապես, Կազիմիրովը նշել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդները, այդ թվում` Ռուսաստանը պետք է, նախ և առաջ, անեն ամեն ինչ ռազմական գործողությունները բացառելու համար: «Միջնորդները պետք է շարունակեն իրենց առաքելությունը և այսօրվա դրությամբ հակամարտության վերսկսումը կանխելու ուղղությամբ ջանքերը»,- ասել է Կազիմիրովը:
«Մեզ մոտ` Ռուսաստանում, Հայաստանի և Ադրբեջանի խոշոր սփյուռքեր կան: Նրանք հաճախ են համագործակցում միմյանց հետ, և թե ինչպես նրանք կդրսևորեն իրենց հակամարտության վերսկսման դեպքում, դժվար է ասել»,- ընդգծել է Կազիմիրովը` ասելով, որ գոյություն ունեն մի շարք պահեր, որոնք արժե հաշվի առնել` խոսելով Ռուսաստանի դիրքորոշման մասին: Միևնույն ժամանակ նա պարզ ընդգծել է, որ Ռուսաստանը նման պահերից շատերին չի կարողանա հանդուրժողաբար վերաբերվել` գիտակցելով, որ դրանք կարող են վատթարացնել իրավիճակը և հանգեցնել հակամարտության վերսկսման: