29 հունիսի 2012 - 15:57 AMT
Մայիսի 6-ի Աժ ընտրություններում իշխանությունների ընտրակեղծիքների պատճառով Եվրամիությունը չկազմակերպեց Հայաստանի համար դոնորների խոստացված խորհրդաժողովը, որի ընթացքում նախատեսվում էր մոտ 2 մլրդ դոլար հավաքել: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀԱԿ համակարգող, ԱԺ պատգամավոր Լևոն Զուրաբյանը:
Ըստ Զուրաբյանի, ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության զեկույցը որակել է ընտրությունները որպես Հայաստանի ստանձնած պարտավորություններին հակասող, չհամապատասխանող:
Նա նաև նշել է, որ ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության գծով գերագույն ներկայացուցիչ, Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ Քեթրին Էշթոնը Հայաստանում կայացած ընտրությունները կապել է ղարաբաղյան խնդրի հետ:
«Իշխանությունները գերադասեցին կեղծել ընտրությունները Լեռնային Ղարաբաղի ու Հայաստանի զարգացման ծրագրի հաշվին և դրա համար պետք է պատասխան տան ժողովրդի առջև»,-ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է այն տեսակետին, թե դոնորների խորհրդաժողովի հետաձգումը կապված է եվրոյի գոտու ճգնաժամի հետ, Զուրաբյանն այն անհիմն համարեց: Ըստ նրա, այդ դեպքում համապատասխան եվրոպական կառույցները հրապարակայնորեն կհայտարարեին միջազգային օգնության ծավալների կրճատման մասին: