29 հուլիսի 2012 - 16:33 AMT
Լոնդոնում 30-րդ Օլիմպիական խաղերի կազմակերպիչները չեն թույլատրել անվանի խորհրդային մարմնամարզիկ, եռակի օլիմպիական չեմպիոն, աշխարհի քառակի չեմպիոն, Եվրոպայի երկակի չեմպիոն, ԽՍՀՄ 11-անգամյա չեմպիոն 83-ամյա Ալբերտ Ազարյանին կրել Հայաստանի դրոշը Օլիմպիական խաղերի բացման արարողությանը: Ինչպես հաղորդում է NovostiNK-ը, իրենց որոշումը կազմակերպիչները հիմնավորել են լեգենդար մարզիկի տարիքով:
Դեռևս մի քանի ամիս առաջ Հայաստանի սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության և Ազգային օլիմպիական կոմիտեի որոշմամբ Օլիմպիադայի բացմանը Հայաստանի հավաքականի դրոշը պետք է կրեր Ալբերտ Ազարյանը: Սակայն Հայաստանում շփոթվել էին, երբ խաղերի բացման արարողությանը երկրի դշորը կրում էր թեքվանդոյիստ Արման Երեմյանը:
Հիշեցնենք, որ Ալբերտ Ազարյանը հայկական հավաքականի դրոշը կրել է 2008թ. Օլիմպիական խաղերի բացմանը Պեկինում, որտեղ Հայաստանը 6 բրոնզե մեդալ նվաճեց: