12 օգոստոսի 2013 - 18:39 AMT
Ստամբուլի Բոյաջըքյոյի Սուրբ Երից Մանկանց եկեղեցու հիմնադրամի նախագահ Նազար Օզսահակյանը դիմել է Թուրքիայի ՆԳ նախարարությանը` 2 ծածկագիրը կրող քաղաքացիների ցուցակներն իրենց հանձնելու պահանջով, գրում է demokrathaber.net-ը:
«Հայտնի է դարձել, որ 1923 թվականից սկսած բնակչության մասին կազմվող արձանագրություններում հայկական համայնքի ներկայացուցիչներն առանձնացվել են 2 ծածկագրով: Մենք առաջիկայում նախատեսում ենք հիմնադրամի խորհրդում ընտրություններ անցկացնել, բայց հայ համայնքի ներկայացուցիչների ամբողջական ցուցակներ չունենք, և այդ պատճառով խնդրում ենք մեզ տրամադրել ձեր ունեցած 2 ծածկագիրը կրող քաղաքացիների ցուցակները: Մեր պահանջը տեղեկատվության ստացման օրենքի շրջանակներում է», - նշված է դիմումում:
Հիշեցնենք, որ Ստամբուլի հայկական «Ակոս» պարբերականն օրեր առաջ բացահայտել է, որ Թուրքիայի հանրապետության ստեղծումից ի վեր, Թուրքիայի հայերը կրում են գաղտնի ծածկագիր: Քրիստոնեության վերադարձած և իրենց երեխային հայկական դպրոց ուղարկել ցանկացող ընտանիքի հարցով Ստամբուլի կրթության նահանգային վարչության կողմից Շիշլիի կրթության վարչություն ուղարկված պաշտոնական գրության մեջ բացահայտվել է, որ հայերը կրում են 2 ծածկագիրը: