16 օգոստոսի 2013 - 15:44 AMT
Վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի բարձրացումը Կենտրոնական բանկի կողմից ավելի շուտ ազդակ է, քան գնաճի զգալի զսպում: Օգոստոսի 16-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը՝ մեկնաբանելով գլխավոր կարգավորողի կողմից վերաֆինանսավորման բարձրացումը:
«Վերաֆինանսավորման բարձրացումը էական ազդեցություն չի ունենա վարկային դրույքների վրա, քանի որ առևտրային բանկերը բավարար միջոցներ ունեն»,-ասել է նա:
Օգոստոսի 13-ին ԿԲ-ն որոշում կայացրեց վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը սահմանել 8.5%՝ պայմանավորված առավելապես էներգակիրների սակագների բարձրացմամբ: ԿԲ որոշումը միտված է ներքին զարգացումների հետևանքով ձևավորված գնաճային սպասումները խարսխելուն և էներգակիրների սակագների աճի երկրորդային ազդեցությունները մեղմելուն: Բացի այդ, Խորհուրդը նաև կարևորում է դրական իրական տոկոսադրույքների պահպանումը: ԿԲ քաղաքականության արդյունքում ակնկալվում է, որ գնաճը մոտակա ամիսներին աստիճանաբար կնվազի:
Այդ համատեքստում Գագիկ Մակարյանը հավելել է, որ բարձր գնաճի պայմաններում մթերքների սպառումը նվազում է, ինչն անխուսափելի է 35% աղքատություն ունեցող երկրի համար: Բացի այդ, արդյունքում կնվազի բիզնեսի արտադրողականությունը: