4 հոկտեմբերի 2013 - 13:34 AMT
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ դեռ չի կողմնորոշվել թեկնածությունը նախագահի պաշտոնում առաջադրելու հարցում, հայտնում է Anadolu գործակալությունը: «Այդ հարցի վերաբերյալ ես դեռ որոշում չեմ կայացրել: ԱԶԿ-ն իր համակարգն ունի, որը հիմնված է խորհրդատվությունների վրա: Ինչ նպատակ կդնի կուսակցությունը, այն էլ կաշխատեմ անել»,- ասել է նա:
Նախագահական ընտրությունները Թուրքիայում կայանալու են 2014 թվականին: Ըստ երկրի Սահմանադրության փոփոխությունների, նախագահն ընտրվելու է համընդհանուր, ուղիղ և գաղտնի քվեարկությամբ: Մինչև վերջերս, ըստ Սահմանադրության, որի հեղինակը Քեմալ Աթաթուրքն է, նախագահին ընտրում էր խորհրդարանը:
Ըստ ԱԶԿ կանոնադրության, Էրդողանն այլևս իրավունք չունի զբաղեցնելու վարչապետի պաշտոնը: Արևմտյան ԶԼՄ-ներում ժամանակ առ ժամանակ հաղորդագրություններ են հայտնվում, որ վարչապետը լուրջ հիվանդ է: