18 հոկտեմբերի 2013 - 17:30 AMT
Երևանը սեփական ինտերնետ-սթարթափի համար ամենամատչելի քաղաքներից է: Ամենաթանկն այդ առումով Մոսկվան է: Նման եզրակացության է եկել Digital October տեխնոլոգիական ձեռնարկատիրության կենտրոնի կուրատոր Պյոտր Տատիշչևը, հայտնում է hopesandfears.com-ը:
Կենտրոնի կուրատորը վերլուծել է, թե որքան կպահանջվի 2 ծրագրավորողի և 1 դիզայների աշխատանքը կազմակերպելու համար վարձակալվող գրասենյակում մեկ տարվա ընթացքում: Այդ նպատակով հարցում է անցկացվել Ռուսաստանի և ԱՊՀ տարբեր երկրների ձեռնարկատերերի միջև: Արդյունքում ցուցակն այսպիսի տեսք է ստացել. Մոսկվա՝ 165 000 դոլար, Սանկտ Պետերբուրգ՝ 120 000 դոլար, Նիժնի Նովգորոդ՝ 112 500, Նովոսիբիրսկ՝ 73 500, Տոմսկ՝ 51 938, Տագանրոգ՝ 56 250, Կրասնոդար՝ 61 875, Պերմ՝ 86 250, Վլադիվոստոկ՝ 75 00, Մինսկ՝ 60 000, Թբիլիսի՝ 38 400 և Երևան՝ 52 800 դոլար:
Սեպտեմբերի վերջում նմանատիպ հետազոտություն է անցկացրել նաև Staff.com HR-պորտալը՝ անդրադառնալով աշխարհի քաղաքներին, Լոնդոնից սկսած և Մումբաիով վերջացրած: Արդյունքում պարզվել է, որ առավել շահավետ է նոր ինտերնետ նախագիծ սկսել Ֆիլիպիններում, որտեղ մեկ տարվա աշխատանքի համար 6,5 անգամ ավելի քիչ ծախսեր կպահանջվեն, քան Ցյուրիխում, Սիդնեյում կամ Նյու Յորքում:
Սթարթափ ընկերությունը սկսնակ ընկերություն է, որը ստեղծվել է վերջերս, զարգացման փուլում է գտնվում կամ հետազոտում է հեռանկարային շուկաները: ՏՏ ոլորտի նման նախագծերը հաճախ անվանում են հայթեք-սթարթափ: