30 հոկտեմբերի 2014 - 10:56 AMT
Հոկտեմբերի 29-ի երեկոյան ձերբակալվել է ընդդիմադիր «Ազադլիգ» թերթի թղթակից Հալիլ Գարաևը: Նա նաև «Ադրբեջանական ժամ» հեռուստածրագրի առցանց աշխատակիցն է:
Ինչպես հայտնում է Contact.az-ը, մոտ 20:00-ին Գարաևը գրել է Facebook-յան էջում, որ ձերբակալվել է և որ նրան տանում են ոստիկանական բաժանմունք: Սակայն, ինչպես «Թուրան» գործակալությանն է հայտնել «Ազադլիգ» թերթի գլխավոր խմբագրի առաջին տեղակալ Ռահիմ Հաջիևը, 4-րդ բաժանմունքում խմբագրության ներկայացուցիչներին ասացին, որ Գարաևն այնտեղ չէ:
Գարաևի գտնվելու վայրը դեռ հայտնի չէ:
Գարաևի ձերբակալությունը տեղի ունեցավ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հանդիպումից անմիջապես հետո: Հայտնի է, որ հանդիպմանը Ֆրանսիայի նախագահը դատապարտեց մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակն Ադրբեջանում: Օլանդը մտահոգություն է հայտնել երկրում մարդու իրավունքների ոլորտում առկա խնդիրների, իրավապաշտպան Լեյլա Յունուսի ճակատագրի վերաբերյալ: Ալիևն իբր խոստացել էր ուշադրություն դարձնել իրավիճակին, սակայն իրականում դրան հաջորդեց ընդդիմադիրի հերթական ձերբակալությունը: