3 նոյեմբերի 2014 - 13:47 AMT
Իրանը պատրաստ է վերջնական համաձայնագիր ստորագրել միջազգային միջնորդների «վեցյակի» հետ միջուկային ծրագրի վերաբերյալ, եթե վերջիններս պաշտոնապես ճանաչեն խաղաղ ատոմային էներգետիկա ունենալու Իրանի իրավունքը:
Այդ մասին հայտարարել է երկրի ԱԳՆ ղեկավար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը Նորվեգիայի ԱԳ նախարար Բյորգե Բրենդեի հետ հանդիպմանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Իր հերթին Նորվեգիայի ԱԳ նախարարը նշել է, որ նոր պայմանավորվածություններն Իրանի ու «վեցյակի» միջև նոր հնարավորություններ կբացեն Թեհրանի ու Եվրամիության կապերի ամրապնդման համար:
Նոյեմբերի 9-10-ի Օմանի մայրաքաղաք Մասկատում տեղի կունենա Իրանի պատվիրակության և միջուկային ծրագրի գծով բանախոսների հերթական հանդիպումը: Հանդիպմանը մասնակցելու են ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին, ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության գծով գերագույն ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը և Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը: Թեհրանը բազմիցս է հայտարարել, որ միջուկային ծրագրի շուրջ համապարփակ համաձայնագիրը կարող է ստորագրվել նոյեմբերի 24-ից շուտ:
Լավատեսական սպասումները մի փոքր ստվերեց ՄԱԳԱՏԷ-ի ղեկավար Յուկիա Ամանոն՝ հայտարարելով, որ Իրանը դադարել է կատարել իր միջուկային ծրագրի հնարավոր ռազմական բաղադրիչի մասին տեղեկատվության տրամադրման պարտավորությունը, որը պետք է ներկայացվեր ՄԱԳԱՏԷ-ին դեռ օգոստոսին: «2014-ի ամառվանից առաջընթացը պայմանավորված միջոցների կատարման առումով սահմանափակվեց…գործակալությունը խնդրել էր Իրանին տրամադրել կատարման ենթակա միջոցների ցանկը, սակայն դա մինչ օրս չի արվել»,-հայտարարել է նա Բրուքինգում հոկտեմբերի 31-ին: