10 նոյեմբերի 2014 - 11:47 AMT
Իրաքի Անբար գավառում ավիահարվածի արդյունքում վիրավորվել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման ղեկավար Աբու Բաքր ալ Բաղդադին: Այդ մասին գրում է Associated press-ը Իրաքի ուժային կառույցներում չհրապարակվող աղբյուրների վրա հղումով:
Ավիահարվածը հասցվել է իսլամիստների դիրքերին Կաիմ քաղաքի արվարձանում, որտեղ Ալ Բաղդադին հանդիպում էր կողմնակիցների հետ: Թե որքանով են լուրջ ահաբեկիչների վիրավորումները, աղբյուրները չեն նշել:
Twitter-ում ահաբեկիչների ներկայացուցիչ Աբու Մուհամմեդ ալ Ադնանի անունից գրառում է հայտնվել, որը հաստատում է տեղեկությունը, գրում է «Վզգլյադը»: Գրառման հեղինակը նշում է, որ Ալ Բաղդադիի կյանքին վտանգ չի սպառնում: Սակայն ԻՊ ներկայացուցչի մեկնաբանության իրողությունը հնարավոր չէ հաստատել, նշում է պարբերականը:
Պենտագոնում, մինչդեռ, դեռևս չեն հաստատում Ալ Բաղդադիի վիրավորման փաստը: Պենտագոնի ներկայացուցիչը հայտնել է Fox news-ին, որ նման տեղեկատվություն ամերիկացիները չունեն: Ըստ պաշտոնյայի մեկնաբանության, իրաքյան ՌՕՈւ հարվածը նպատակ չուներ Ալ Բաղդադիի ոչնչացումը, և նույնիսկ եթե ահաբեկիչը վիրավորվել է, դա պատահաբար է տեղի ունեցել:
Ասվում է նաև, որ իրաքյան ՌՕՈւ ավիահարվածի հետևանքով Բաղդադից դեպի արևմուտք սպանվել է ծայրահեղական խմբավորման ղեկավարի տեղակալ, Աբու Հազիֆ ալ Յամանի կեղծանունով գրոհայինը: Նրան ոչնչացրել են Էլ Ֆալուջայում:
Բանակային աղբյուրների տեղեկատվության համաձայն, գործողությունն անցկացվել է շաբաթ երեկոյան 8 մեքենաների շարասյան տեղաշարժի վերաբերյալ օպերատիվ տվյալներ ստանալուց հետո, որտեղ գտնվել է նաև ԻՊ պարագլուխը: Ցամաքային զորքերն ավիացիայի աջակցությամբ ոչնչացրել են շարասյունը: Ալ Յամանիից բացի, որը պատասխանատու էր Էլ Ֆալուջայի բանտերի համար և մեղսակից էր տասնյակ իրաքցի զինվորների սպանությանը, ոչնչացվել է ևս 27 ահաբեկիչ, այդ թվում 11 օտարերկրացի վարձկան, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Մինչդեռ, «Իսլամական պետության» գրոհայինները պայթեցրել են Իրաքի նախկին նախագահ Սադդամ Հուսեյնի գերեզմանը և մոտակա մզկիթը Տիկրիտում:
ՆՏՎ-ն իրաքյան ԶԼՄ-ների վրա հղումով հայտնել է, որ ծայրահեղականները մանրակրկիտ էին ականապատել շինությունները և պայթյունն ամբողջապես ոչնչացրել է մզկիթն ու գերեզմանը: Հուսեյն ալ Մաջիդի մզկիթը կառուցվել էր դարասկզբին, որի նախագծի հեղինակն անձամբ Սադդամ Հուսեյնն է եղել: